Portfolio

CSM

Funcționează după Legea 317/2004

Octombrie 2016: APADOR-CH îl propune pe Codru Vrabie ca membru al CSM din partea societății civile

Martie 2017: Modificări legislative propuse de APADOR-CH pentru reprezentarea societății civile în CSM 

În prezent (martie 2017) CSM funcționează fără cei doi reprezentanți ai societății civile – detalii aici

Noua procedură de alegere a celor doi reprezentanți ai societății civile în CSM se deschide în data de 13 aprilie 2017

Componența actuală a CSM

Mandatul membrilor este de 6 ani, nu poate fi reînnoit, mandatele actuale expiră în 2023

Foștii reprezentanți ai societății civile în CSM până în 2017, Victor Alistar și Corina Dumitrescu au fost desemnați prin Hotărârea 31/2010, declarată neconstituțională prin decizia CCR 54 /2011 care a considerat neconstituțională numirea d-lui Alistar. Prin Hotărârea 37/2011 este re-validată Corina Dumitrescu, iar prin Hotărârea 39/2011 este aleasă d-na Giorgiana Iorgulescu care în august 2012 demisionează, iar prin Hotărârea nr   43/2012 este înlocuită cu dna Ciochină Daniela.

În prezent (martie 2017) CSM funcționează fără cei doi reprezentanți ai societății civile – detalii aici

 

Magistrații au fost inițial validați prin Hotărârea nr. 43 din 22 decembrie 2010 declarată ulterior neconstituțională prin Decizia CCR 53/2011 și validați prin Hotărârea 11/2011.

 

Membrii din partea societății civile în CSM în mandatul 2011-2017:

Nume Data când a fost ales Se termină mandatul Observații
DUMITRESCU Corina Adriana 6 ianuarie 2017 Rector Dimitrie Cantemir
CIOCHINĂ Daniela 6 ianuarie 2017 Profesor Dimitrie Cantemir