Portfolio

CNCD

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării funcționează după HG 1194/2001

Martie 2017 – Modificări legislative propuse de APADOR-CH pentru reprezentarea societății civile în CNCD 

 

Membrii CNCD sunt numiți pentru un mandat de 5 ani.

Procedura pentru ocuparea postul deținut de Petre Florin Manole, eliberat prin alegerea acestuia ca deputat, se derulează prin depunerea dosarelor până la data de 14 aprilie 2017. UPDATE – data depunerii dosarelor – 8 mai 2017

Alte două posturi urmează să fie vacante în 2017, inclusiv cel al lui Istvan Haller, cel propus de societatea civilă

 

 

Nume Data când a fost ales Se termină mandatul Observații
Theodora BERTZI Iunie 2012 Februarie 2019 Prin Hotărâre nr. 28 din 25/02/2013
Istvan HALLER Iunie 2012 Iunie 2017 Promovat de societatea civilă Numit prin Hotărâre nr. 29 din 26/06/2012
Maria LAZAR Iunie 2012 Iunie 2017 Prin Hotărârea nr. 29 din 26/06/2012
Csaba Ferenc ASZTALOS Aprilie 2015 Aprilie 2020 Prin HOTĂRÂRE nr. 23 din 1 aprilie 2015
Ilie Dincă Aprilie 2015 Aprilie 2020 Deși nu a fost votat de comisie a primit o reaudiere separata HOTĂRÂRE nr. 23 din 1 aprilie 2015
Claudia Sorina Popa Aprilie 2015 Aprilie 2020  HOTĂRÂRE nr. 23 din 1 aprilie 2015
Petre Florin Manole Aprilie 2015 Demisie 2016
Luminița Gheorghiu Aprilie 2015 Aprilie 2020  HOTĂRÂRE nr. 23 din 1 aprilie 2015
Cristian Jura Aprilie 2015 Aprilie 2020  HOTĂRÂRE nr. 23 din 1 aprilie 2015