Portfolio

CNA

Consiliul Național al Audiovizualului funcționează conform Legii 504./2002

Mandatul e de 6 ani și numirea membrilor se face eşalonat, în funcţie de expirarea mandatului fiecăruia.

Cei 11 membri CNA sunt numiți de Parlament la propunerea:

a) Senatului – 3

b) Camerei Deputaţilor – 3

c) Preşedintelui României – 2

d) Guvernului – 3

Membri actuali ai CNA

Nume Propus de Ales Se termină mandatul Observații
Rusu Dorina Preşedinte  9 februarie 2015 9 februarie 2021  
Bârsan Daniela Preşedinte 9 februarie 2015 9 februarie 2021  
Gabrea Florin, titular, şi Deacă Mircea Valeriu, supleant Preşedinte  20 decembrie 2012 20 decembrie 2018  
Herjeu Radu Bogdan Camera Deputaţilor,  9 februarie 2015 9 februarie 2021  
Buda Viorel Vasile, titular, şi Nicolae-Ioana Nicoleta, supleant Camera Deputaţilor  20 decembrie 2012 20 decembrie 2018  
Gubernat Maria Monica Camera Deputaţilor 20 decembrie 2012 20 decembrie 2018  
Lorand Turos,  titular, şi Orsolya Eva Borsos, supleant Senat 20 decembrie 2012 20 decembrie 2018  
Popescu Răzvan, titular, şi Bălăşoiu Gheorghe, supleant Senat 20 decembrie 2012 20 decembrie 2018  
Laura Corina, titular, şi Giboi Alexandru Ion, supleant Guvern 20 decembrie 2012 20 decembrie 2018  
Cristea Radu Călin Guvern 3 decembrie 2014 3 decembrie 2020  
Tufeanu Gabriel Guvern 3 decembrie 2014 3 decembrie 2020