Rețeaua pentru Apărarea Drepturilor Cetățenești

În cadrul proiectului Rețeaua pentru Apărarea Drepturilor Cetățenești – Ne trebuie un Avocat al Poporului eficient!” a fost formată Rețeaua pentru Apărarea Drepturilor Cetățenești (RADC)

Organizațiile membre și persoanele de contact sunt:

 

Centrul pentru Jurnalism Independent

Ioana Avădani: ioana@cji.ro

Expert Forum

Septimius Pârvu: septimius.parvu@expertforum.ro

Centrul de Resurse pentru Participare Publică

Florina Presadă: florina@ce-re.ro

Alianța pentru o Românie Curată

Simona Popescu: simona.popescu@sar.org.ro

Grupul pentru Democrație Participativă Plenum

Mircea Kivu: mircea.kivu@gmail.com

Asociația Miliția Spirituală

Mihail Bumbeș: mihail.bumbes@militiaspirituala.ro

Funky Citizens

Elena Calistru: calistru.elena@gmail.com

Centrul Român pentru Politici Europene

Bianca Toma: bianca.toma@crpe.ro

Asociația Pro Democratia

Iuliana Iliescu: iuliana.iliescu@apd.ro

Centrul de Asistență pentru Organizații Neguvernamentale

Cristina Mastacan: cristina@centras.ro

 

****

Secretariatul RADC este asigurat de partenerii în proiect:

 

APADOR-CH

Persoană de contact: Cristinel Buzatu – cbuzatu@apador.org

ActiveWatch

Sorina Untu – sorina@mma.ro

ANBCC

Maria Antică – maria.antica@robcc.ro

Metodologia și criteriile pentru primirea de membri in RADC

Acest document prezintă metodologia ce ghidează procedura de selecție a noilor membri care vor să adere la Rețeaua pentru Apărarea Drepturilor Cetățenești (RADC). Documentul cuprinde și criteriile în baza cărora se va face selecția noilor membri.

 

Aderare

  • Pot fi invitați de către rețea (cu un screening anterior);
  • Se pot înscrie.

În ambele cazuri cei care vor să adere sunt rugați să trimită o scrisoare în care să indice pe scurt motivația, să descriere organizația care aplică la calitatea de membru, cu indicarea  adresei și a site-ului organizației. Aplicațiile se trimit prin mail la adresa: cbuzatu@apador.org.

 

Metodologie de vot

Secretariatul RADC trimite toate solicitările de aderare membrilor RADC iar deciziile sunt luate pe principiul consensualismului și al aprobării tacite. Voturile și punctele de vedere trebuie exprimate in scris și sunt centralizate de secretariatul RADC. Membrii RADC pot solicita informații suplimentare de la organizațiile aplicante în vederea deliberării.

 

Selecția noilor membri se realizează pe baza următoarelor criterii:  

  • Experiența în derularea de activități de advocacy, asistență juridică sau informare publică privitoare la drepturile cetățenești;
  • Experiența în derularea de activități de advocacy, asistență juridică sau informare publică privind buna funcționare a instituțiilor responsabile de apărarea drepturilor și libertăților cetățenilor din România, în special a instituției Avocatului Poporului;
  • Preocupare dovedită față de buna funcționare a instituțiilor statului, în general;
  • Apartenența la alte rețele active la nivel regional, național și/sau internațional;
  • Capacitate organizațională de a se implica activ în cadrul RADC.

 

Notificare

Organizațiile solicitate vor fi informate în scris cu privire la decizia asupra candidaturii lor de secretariatul RADC.

 

Lista rămâne deschisă. Invităm organizațiile interesate de îmbunătățirea activității instituției Avocatului Poporului să se înscrie printr-un e-mail trimis pe adresa: cbuzatu@apador.org.

sigle-parteneri

 

***

Proiectul “Rețeaua pentru Apărarea Drepturilor Cetățenești – Ne trebuie un Avocat al Poporului eficient!” este derulat de APADOR-CH, ActiveWatch și Asociația Națională a Birourilor  de Consiliere pentru Cetățeni (ANBCC), finanţat prin granturile SEE 2009 – 2014, în cadrul Fondului ONG în România, cu  65.756.00 de euro. Pentru informaţii oficiale despre granturile SEE şi norvegiene accesaţi www.eeagrants.org.